Zespoły Force India

Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

Force India ostatnio:

Kierowcy / Zespoły 2018

Force India

Force IndiaSzef zespołu: Vijay Mallya
Samochód: Force India VJM06
Silnik: Mercedes
Opony: Pirelli
Debiut: GP Australii 2008
Wygrane: 0

Stajnia hinduskiego miliardera, Vijay Mallya, ściga się w najlepszych wyścigach świata od 2008, kontynuując przygodę z F1 teamu Jordan Grand Prix (1991-2005), MF1 Racing Team (2006), oraz Spyker Team (2007). W 2008 roku stajnia Force India Formula 1 Team była najsłabszą w stawce wszystkich teamów, nie zdobywając - jako jedyna ekipa - żadnego punktu podczas startów we wszystkich wyścigach serii mistrzostw.

A historia teamów, których tradycję kontynuuje Force India, była dużo bogatsza. Choć Spyker Team (1 pkt. w 2007) oraz MF1 Racing Team (10 pkt. w 2006) należały do słabszych stajni w stawce w swoich występach, to już Jordan Grand Prix zapisał się w znaczący sposób w historii F1. Założyciel Jordan GP był Eddie Jordan, znany konstruktor wcześniej związany z Ferrari, który w 1998 roku, widząc Roberta Kubicę na torze kartingowym przewidział jego przyszłość; a team Jordan Grand Prix w sezonie 1999 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Ostatnim zwycięstwem drużyny Jordana w stawce najlepszych na świecie miało miejsce podczas Grand Prix Brazylii w 2003 roku, gdy na torze Interlagos zwyciężył Giancarlo Fisichella.

Hinduski miliarder Vijay Mallya ma wielkie plany związane ze swoim teamem. Podpisał wieloletnią umowę z Adrianem Sutilem, utalentowanym niemieckim kierowcą. Czyni również wszelkie starania, by zorganizować w przyszłości Grand Prix Indii, angażując się w wielkim stopniu w budowę toru w swoim kraju. Drugim kierowcą, zakontraktowanym przez Hindusa, jest Giancarlo Fisichella, który w 2007 roku jeździł w Renault. Obaj również będą kierowcami Force India w 2009 roku. Kierowcą testowym teamu Force India w roku 2008 był Vitantonio Liuzzi, który rok wcześniej ścigał się w teamie Toro Rosso - Ferrari, a w swojej karierze zdobywał już punkty w F1: startując w sumie w 39 wyścigach zdobył ich 5. Drugim, mniej doświadczonym, kierowcą testowym jest Roland Rodriguez Iglesias, 22-letni hiszpański kierowca, ścigający się w serii GP 2 w sezonie 2008. Przed sezonem 2009 władze Force India rozmawiają z zespołem McLaren nad patronatem technicznym ich teamu. Możliwym więc jest, że w dużo bardziej znaczący sposób zapiszą się na kartach historii w nowym sezonie F1. Ale to i tak jedynie początek snu o potędze wielkiego, hinduskiego właściciela teamu…

Korzystając z silników Mercedesa, okazali się być największą niespodzianką sezonu 2009. Nikt nie przypuszczał, że malutki zespół z Silverstone, wywalczy pierwsze pole startowe na Spa Francorchams, a w wyścigu ustąpi miejsca jedynie królowi Arden – Kimiemu Raikkonenowi. Mimo tego, z zespołu odszedł James Key, a VJ003 nie były już tak konkurencyjne jak w ubiegłym sezonie. Adrian Sutil częściej powodował wypadki, niż pomagał zespołowi w odnoszeniu sukcesów. W końcówce sezonu, musieli ustąpić miejsca Williamsowi, który rozszalał się z ulepszonym FW32.

Są ambicje i są pieniądze. Potrzeba tylko zmotywowanych kierowców i dobrego pionu technicznego.

Kierowcy:

Nico Hulkenberg
Sergio Perez

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2018 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem: