Kierowcy F1

Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

Kimi Räikkönen ostatnio:

Kierowcy / Zespoły 2018

Kimi Räikkönen

Kimi RäikkönenKimi - Matias "Iceman" Raikkonen

Raikkonenowi zawsze towarzyszyła wielka sympatia tłumów gromadzących się przed telewizorami, na okołotorowych trybunach i w padoku F1. Dlaczego? Niektórzy uwielbiają jego nieskrępowany styl bycia, żywy, otwarty i ocierający się o „wystrzałowy” charakter nocnego hulaki. Jest przy tym Kimi niezależny, przesadnie powściągliwy, a tylko wierni towarzysze potrafią dostrzec płomienny uśmiech na jego twarzy. Ale to, z czego jest znany najbardziej, to jego piekielna szybkość. Był szybki jeszcze w czasie młodzieńczych sukcesów na torze kartingowym, był szybki w Sauber Petronas, McLarenie i jest szybki dziś, w najbardziej rozpoznawalnym bolidzie w F1.

Przygoda Kimiego z F1 to w dużej mierze zasługa Petera Saubera, który zachwycił się osiągami młodego Fina w serii Formuła Renault. Wymarzony debiut miał miejsce w 2001 roku, choć jego inauguracja wywołała niemałe emocje w całym padoku F1 (Fin miał na swoim koncie tylko 23 oficjalne wyścigi, co dyskwalifikowało go jako starającego się o licencję kierowcy F1. Niechętny szybkiemu wprowadzeniu Raikkonena na sportowy salon Max Mosley w końcu uległ staraniom szwajcarskiego teamu i po doliczeniu jazd testowych, zezwolił Kimiemu na debiut). Solidne występy uświadomiły McLarenowi, że fińska zmiana pokoleń (z McLarena odchodził właśnie Mika Hakkinen) wcale nie jest tak ryzykowna, jak się wielu zdaje i należy dać szansę „Icemanowi”. Sezony 2003 i 2004 potwierdziły trafność wyboru Rona Dennisa. Pierwszą wygraną odnotował Raikkonen podczas Grand Prix Malezji, a o końcowy tryumf walczył do ostatniego wyścigu z Michaelem Schumacherem. Wygrał ostatecznie Niemiec, którego Kimi zastąpił w Ferrari w 2007 roku. Był to także wielki sezon Fina zakończony dramatycznym zwycięstwem na torze Interlagos. Wykorzystując debiutancką nieporadność Hamiltona, Raikkonen wyrwał zwycięstwo jemu i „partnerowi” Brytyjczyka z McLarena, Fernando Alonso.

W sezonie 2008 Iceman zaliczył aż 10 najszybszych okrążeń (nagroda DHL i wyrównanie rekordu Schumachera z 2004), choć pozwoliło mu to na zajęcie „dopiero” trzeciego miejsca. Szybka jazda Fina w ostatnich wyścigach potwierdziła, że zespół z Maranello ma do dyspozycji błyskawicę, która potrafi także grać zespołowo.

Kraj Finlandia
Urodzony 17 października 1979 r.
Starty 156
Wygrane 18
Pole position 16
Punkty 579

KARIERA:

2001 Sauber Petronas 10. (9 pkt.)
2002 McLaren Mercedes 6. (24 pkt)
2003 McLaren Mercedes 2. (91 pkt)
2004 McLaren Mercedes 7. (45 pkt)
2005 McLaren Mercedes 2. (112 pkt)
2006 McLaren Mercedes 5. (65 pkt)
2007 Ferrari 1. (110 pkt)
2008 Ferrari 3. (75 pkt)
2009 Ferrari 6. (49 pkt.)

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2018 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem: