Kierowcy F1

Narain Karthikeyan

Narain KarthikeyanUrodzony: 14.01.1977 r. Madras (Indie)
Zamieszkały: Coimbatore (Indie)
Debiut: GP Australii 2005

Narain Karthikeyan. Stary – nowy kierowca w F1. Początki jego drogi do F1, były typową mieszanką startów w juniorskich seriach. Tym razem było jednak trudniej, bo kto w świecie wyścigów słyszał kiedykolwiek o hinduskiej Formule Maruti? To tam właśnie Narain stawiał swe pierwsze kroki.

Aby zostać zauważonym, postanawia rozpocząć ściganie w „europejskiej” wersji, decydując się na starty w juniorskiej serii Vauxhall.  W Formule Ford odniósł niemały sukces, wygrywając zimową edycję mistrzostw.

Kareira nabierała rozpędu, a kolejnym – jakże naturalnym - krokiem, było dołączenie do Brytyjskiej Formuły 3, gdzie ścigał się przez trzy sezony, z roku na rok osiągając lepsze rezultaty. Postanawia jednak wrócić na swą azjatycką ziemię, gdzie skusiła go perspektywa startów w Formule Nippon. Ważniejsze były jednak dwie okazje, w których mógł zasmakować jazdy bolidem F1. Pierwszy prezent otrzymał od Jaguara, a kolejny od Eddiego Jordana.

Po trzyletnim okresie pobytu w Formule Nissan, w sezonie 2005 reprezentuje żółto – czarne barwy bolidów Jordana. Sezon kończy jednak na odległej 18 pozycji, z dorobkiem 5 punktów ( za 4 miejsce w GP USA – miejscu skandalu oponiarskiego, gdzie do walki przystąpiło zaledwie 6 bolidów ). Brak odpowiedniego wkładu finansowego, pozbawia go możliwości dalszego ścigania dla stajni z Silverstone.

Pomocną rękę wyciąga jednak Williams F1, a Karthikeyan zostaje kierowcą testowym. Przez trzy sezony, reprezentuje również swoje barwy narodowe, w wyścigach A1GP. Wartym odnotowania jest również jego udział w legendarnym, 24 godzinnym wyścigu Le Mans ( ukończonym na 7 miejscu ). W sezonie 2010 łączy starty w NASCAR i Superleague Formula, gdzie wygrywa wyścig na Brands Hatch w barwach swojego klubu – PSV Eindhoven.

Po trwającym 5 lat rozbracie, powrócił do ścigania się w Formule 1. Jego sponsor – Tata, „sfinansuje” posadę w bolidzie HRT. Czy ten ruch był odpowiedni? Czas pokaże. W oddali widać jednak cień innego Hindusa, który w niezbyt miłych okolicznościach rozstał się z teamem z Murcji…

Kraj Indie
Urodzony 14 stycznia 1977 r.
Starty 27
Wygrane 0
Pole Positions 0
Punkty 5

Kariera w F1
2005 Jordan 18. (5 pkt.)
2011 HRT F1 Team  26. (0 pkt.)

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2018 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem: