Kierowcy F1

Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

Witalij Pietrow ostatnio:

Kierowcy / Zespoły 2018

Witalij Pietrow

Witalij PietrowUrodzony: 08.09.1984 r. (Wyborg - Rosja)
Debiut: GP Bahrajnu 2010

Vitaly Petrov, napawa dumą wszystkich miłośników F1 pochodzenia rosyjskiego. Obala tym samym mity, że dostęp do F1 mają tylko kierowcy z krajów, w których Formuła 1 jest bardzo zakorzeniona. Obecny partner Nicka Heidfelda [Roberta Kubicy], swoje pierwsze kroki stawiał we włoskiej Formule Renault, biorąc udział w kilku jej Europejskich odpowiednikach; m. in. w FR Masters i British FR, w sezonach 2004 i 2005. Zdobył także wicemistrzostwo w Formule Łada i zajął 3 miejsce w Euroseries. To otworzyło mu drzwi do GP2 wraz z ekipą DPR Direxiv.

Pełna przygoda Rosjanina z GP2, rozpoczęła się od nawiązania współpracy z Campos Grand Prix, w sezonie 2006. W debiutanckim sezonie, zajął niskie 13 miejsce w klasyfikacji generalnej. W przerwie zimowej, Vitaly wystartował w Azjatyckiej serii GP2, gdzie na koniec sezonu zajął 3 miejsce. W roku 2007 wygrał swój pierwszy wyścig w GP2 Main Series. 2009 to przekształcenie Campos Grand Prix, w Barwa Addax i najlepszy sezon Petrova w GP2. Regularna jazda, pozwoliła mu wywalczyć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a wraz z partnerem zespołowym, Romainem Grosjeanem uplasowali hiszpański team, na drugim miejscu w tabeli zespołów.

Od czasu podpisania dużej umowy Renault z rosyjskim MegaFon, nasiliły się głosy że sponsor zapragnie mieć w teamie "swojego" kierowcę. W sezonie ogórkowym nt. Nelsona Ângelo Tamsma Piqueta Souto Maiora ( bliżej znanego jako Nelsinho Piquet ), był wymieniany jako jego potencjalny następca, we francuskim teamie. Tak się jednak nie stało, a miejsce to przypadło jego koledze z Addax, Romainowi Grosjeanowi.

Gdy Genii Capital, wykupiło większościowe udziały w Renault F1 Team, pojawiła się dla Petrova okazja dołączenia do grona kierowców F1. Oficjalne potwierdzenie nastąpiło 31 stycznia, w dniu prezentacji R30. Nieoficjalnie mówiło się, że Rosjanin ma wnieść do zespołu od 10 do nawet 15 milionów euro. Czy jednak razem z kasą, do Enstone przybył kolejny człowiek który jest w stanie dokonać reanimacji formy zespołu? Porównywanie debiutanta z Robertem – w dodatku przy zakazie testów – jest niepoprawne politycznie. Petrov nie kończył wyścigów, marnował okazje. Coraz bardziej nasilała się krytyka Rosjanina. Aż w wyścigu na Węgrzech coś drgnęło.

Zakwalifikował się wyżej od Kubicy, w niedzielne popołudnie pojechał równym tempem i zajął 5 miejsce. Później znów sucho. Piorunujący start na Suzuce, chwilę później stał się przekleństwem. Kolejne przebudzenie, miało miejsce w finałowym wyścigu sezonu. Bezbłędna jazda i dobra taktyka, umożliwiły wyprzedzenie Fernando Alonso i utrzymanie go za tylnym skrzydłem, przez ponad pół wyścigu.

Miał podobno stracić fotel, ale decyzja szefostwa była całkiem odmienna. Jednak każdy kontrakt ( w przypadku Petrova 2 lata) można rozwiązać. Teraz, jak nigdy wcześniej, będą liczyły się dobre wyniki.

Kraj Rosja
Urodzony 08. 09. 1984 r.
Starty 38
Zwycięstwa 0
Pole Position 0
Punkty 62

Kariera w F1
2010 Renault F1 13. (25 pkt.)
2011 Lotus Renault GP 10. (37 pkt.)

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2018 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem: