Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

GP Francji 2018-06-24
f1 - GP Francji

Tłumacz

Podobne:

Skomentuj

Hołowczyc specjalnie dla F1zone: Wystartuję w Rajdzie Polski

Udostępnij na Facebook
18.05.2013 10:00, autor: Mateusz Misza, wyświetleń: 3026
Zapraszamy do lektury wywiadu z najlepszym polskim kierowcą rajdowym, Krzysztofem Hołowczycem.
Mateusz Misza: Miło mi, że zgodził się Pan odpowiedzieć na kilka naszych pytań. Na samym początku chciałbym się zapytać, jak mija rehabilitacja? Niedawno mówił Pan, że rajdy są jej etapem. Nadal tak jest?

Krzysztof Hołowczyc: Niezależnie od tego, że wróciłem już do startów po styczniowym wypadku podczas rajdu Dakar, to jednak nie zakończyłem jeszcze procesu rehabilitacji całkowicie. Jestem już w na tyle dobrej formie, aby móc jeździć rajdówką, ale cały czas pracuję nad wzmocnieniem mojego gorsetu mięśniowego, który teraz musi być wręcz „stalowy”, aby zabezpieczyć nadwyrężone wypadkiem żebra i kręgi i pomóc im przetrwać w dobrej formie inne ekstremalne sytuacje.

MM: Co zmieniło się po tym wypadku w Dakarze w Pana życiu? Stał się Pan ostrożniejszy?

KH: Ja to zdarzenie traktuję jako wypadek przy pracy, a takie zdarzenia są wpisane w zawód kierowcy rajdowego. Zawsze staram się zachowywać maksimum ostrożności w trakcie rajdu, więc nie uważam, że wpłynęło to w jakikolwiek sposób na zmianę mojego stylu jazdy. Nadal jeżdżę bardzo szybko i skutecznie.

MM: Jakie ma Pan plany na ten rok? Weźmie Pan udział w Rajdzie Polski?

KH: Moim głównym celem jest teraz zdobycie tytułu Pucharu Świata w Cross Country. Jestem na razie wiceliderem, ale startując w tegorocznej serii rajdów Baja zrobię wszystko, aby na koniec sezonu wskoczyć na najwyższy stopień pucharowego podium. Rajd Polski mam również jako pozycję obowiązkową w moim kalendarzu. Rajd Polski to wielkie święto kibiców rajdowych w Polsce i mój start im się zwyczajnie należy. Dlatego, jak co roku, planuję w nim wystartować i oczywiście chciałbym ten rajd również wygrać. Później przede mną będzie już tylko ta jedna, najważniejsza impreza rajdowa sezonu – Rajd Dakar 2014.

MM: Dokładnie rok temu do sklepów trafiła Pana książka pt. "Piekło Dakaru", która cieszyła się dużą popularnością. Wiadomo również, że niedługo premiera kolejnej książki. Czym Pan teraz nas zaskoczy?

KH: Cieszę się bardzo, że „Piekło Dakaru” spotkało się z tak ciepłym przyjęciem wśród moich kibiców. Wiem też, że również osoby nie interesujące się na co dzień rajdami, sięgnęły po moją książkę. Dlatego pomyślałem, aby tym razem napisać coś, co będzie skierowane do szerszej rzeszy odbiorców. Dlatego powstała nowa książka „Jazda z Hołkiem. ABC Dobrego Kierowcy”. Jest to swego rodzaju poradnik dla kierowców, w którym starałem się podzielić swoimi doświadczeniami, związanymi z codzienną eksploatacją samochodu. Premiera książki już 25 maja.

MM: Co Pan sądzi na temat Roberta Kubicy? Czy Krakowianin ma szansę wrócić do Formuły 1? Jak Pana zdaniem Robert radzi sobie w Rajdach, czym Panu zaimponował, co radziłby Pan Kubicy?

KH: Robert jest wielką indywidualnością w świecie wyścigów, a od niedawna również i rajdów samochodowych. Świetnie go rozumiem. On konsekwentnie realizuje swoje marzenia o wielkim ściganiu i wie, że jest w tym dobry. Ostatnio prześladowały go problemy techniczne z samochodem, ale za każdym razem pokazuje, że ma w sobie ogromny potencjał. Czy wróci do F1, nie wiem. To nie jest taki prosty temat, jakby się wydawało. Zbyt wiele osób i ich interesów decyduje o losach tego sportu. Kierowca jest oczywiście też ważnym elementem świata F1, ale nie najważniejszym. Czas pokaże, czy zobaczymy jeszcze Roberta za kierownicą bolidu F1.

Postanowiliśmy, że czytelnicy portalu F1zone.pl również będą się mogli włączyć w ten wywiad, dlatego przygotowali dla Pana kilka pytań.

SCUDERIA_FERRARI: Dlaczego wybrał Pan rajdy, a nie np. wyścigi samochodowe?

Krzysztof Hołowczyc: Swoją wielką przygodę z motoryzacją rozpoczynałem od kartingu, czyli sportu leżącego na początku drogi do świata wyścigów. A jednak oczami wyobraźni zawsze widziałem siebie za kierownicą rajdówki, pędzącej po szutrowych drogach. Może dlatego, że wyścigi są o wiele bardziej przewidywalne w przeciwieństwie do rajdów? Tak sobie wymarzyłem i tak już zostało. To właśnie rajdy samochodowe są moją miłością i to niezależnie od tego, czy jadę po pustyni, czy po mazurskich oesach.

SCUDERIA_FERRARI: Miał Pan taki pomysł, aby w jakimś rajdzie Dakar wystartować na motocyklu lub quadzie?

Krzysztof Hołowczyc: Nigdy nie zakładałem takiego scenariusza. Do tego trzeba się urodzić, jeździć na motocyklu od małego i czuć do tego powołanie. Często obserwuję motocyklistów i quadowców podczas Dakaru i szczerze ich podziwiam. Wydaje mi się, że start w rajdzie kosztuje ich o wiele więcej wysiłku i potu, niż kierowców samochodów. To prawdziwi gladiatorzy. Owszem, są tacy kierowcy, którzy startowali w Dakarze motocyklem i samochodem, ale to nieliczne przypadki. Ja najlepiej się czuję w samochodzie i niech tak już zostanie.

SCUDERIA_FERRARI: Jak ocenia pan występy Adama Małysza na dwóch występach w Dakarze?

Krzysztof Hołowczyc: Wszyscy podziwiamy Adama już od lat. Jako skoczek narciarski dowiódł, że jest sportowcem z krwi i kości, gotowym do zwyciężania największych światowych imprez. Zasiadając za kierownicą rajdówki postanowił zrealizować swoją pasję motoryzacyjną i marzenia o udziale w rajdach samochodowych. Za to go podziwiam. Mimo, że nie ma za sobą bogatej kariery kierowcy rajdowego, to czyni znaczne postępy z sezonu na sezon. Jeździ bardzo rozważnie i konsekwentnie pnie się w górę w rankingach. Myślę, że Adam może osiągnąć jeszcze wiele sukcesów za kierownicą rajdówki.

dworak: Jak ocenia Pan szanse na to by w ciągu najbliższych 10 lat w Polsce powstał nowy tor wyścigowy z prawdziwego zdarzenia, czy jest Pan w stanie wyjść z inicjatywą w tej sprawie?

Krzysztof Hołowczyc: Żeby powstał taki tor, musi być spełnionych wiele warunków. Nie jest to sprawa prosta. Dzisiaj światem sportu rządzi pieniądz i dopiero wtedy, gdy znajdzie się poważny inwestor gotów wyłożyć ogromne sumy pieniędzy na budowę takiego toru, sprawa być może będzie możliwa do zrealizowania. Jednak taka inwestycja musi być na tyle dochodowa, aby się możliwie szybko zwróciła. Dlatego muszą się tam cyklicznie odbywać wyścigi rangi światowej, aby przyciągać rzesze kibiców i media. Aby tak było, FIA musi umieścić takie zawody na torze w swoim kalendarzu, itp, itd. Jest bardzo wiele czynników, od których zależy ewentualne powstanie takiego toru. Jak widać, wybudowanie takiego obiektu w Polsce nie udało się do tej pory jeszcze nikomu.

SzulcoGP: Kto jest Pana idolem jeśli chodzi o kierowców wyścigowych?

Krzysztof Hołowczyc: Oczywiście jestem pełen podziwu i szacunku dla wielu czołowych kierowców F1, ale zawsze kibicowałem Robertowi Kubicy, dopóki jeszcze jeździł w wyścigach. Widać w nim było ten ogromny potencjał, który wykorzystywał coraz lepiej w kolejnych sezonach. Dla mnie był mocnym kandydatem do tytułu Mistrza Świata F1. Trzymam kciuki za Jego przyszłe sukcesy.


Wasze komentarze (5) Dodaj komentarz
15114mateuszmisza [komentarzy: 141] / 2013-05-26 12:29:20
dworak: [...] "Jakie ma Pan plany na ten rok? Weźmie Pan udział w Rajdzie Polski?"
Tak. To było moje pytanie. Przygotowałem je jeszcze przed "Zadaj pytanie..."

dworak: [...]"Jak ocenia pan występy Adama Małysza na dwóch występach w Dakarze?"
Faktycznie. Jeśli chodzi o pytanie ws. Adama Małysza, masz rację. Przepraszamy za niedopatrzenie.

dworak: [...]"Piszesz, że nie mogliście wysłać mu kilkudziesięciu pytań. Ja więc pytam się po co to całe zamieszanie, po pisaliście, że ilość pytań jest nieograniczona i po co co chwile zapraszaliście do zadawania pytać. Krótko mówiąc z dużej chmury mały deszcz. "
Pytań mogliście wysłać ile chcecie :) Na przykład w wywiadach dla F1Racing jest ograniczenie do jednego. Myśleliśmy, że forma "Zadaj pytanie..." będzie odebrana pozytywnie. Jeśli tak nie było, bardzo nam przykro. cytuj
7255dworak [komentarzy: 2271] / 2013-05-20 17:57:22
mateuszmisza: [...] Mógłbyś podać przykład?
"Jakie ma Pan plany na ten rok? Weźmie Pan udział w Rajdzie Polski?"

"Jak ocenia pan występy Adama Małysza na dwóch występach w Dakarze?"

Mój zestaw znajdziesz pod tamtym artykułem. Chciałbym jeszcze nawiązać do Twojej odpowiedzi na moje pierwsze pytanie. Piszesz, że nie mogliście wysłać mu kilkudziesięciu pytań. Ja więc pytam się po co to całe zamieszanie, po pisaliście, że ilość pytań jest nieograniczona i po co co chwile zapraszaliście do zadawania pytać. Krótko mówiąc z dużej chmury mały deszcz.
cytuj
15114mateuszmisza [komentarzy: 141] / 2013-05-19 23:03:00
dworak: Dlaczego z kilkunastu pytań, które wrzuciłem zadaliście mu tylko 1?
Nie mogliśmy wysłać mu kilkudziesięciu pytań :) Wysłaliśmy tylko te najlepsze.

dworak: Mało tego, są pytania, które ja jako pierwszy wypisałem, a w artykule są one oznaczone jako pytania innych osób.
Mógłbyś podać przykład?

Użytkownik edytował ten post 2013-05-19 23:03:53

cytuj
7255dworak [komentarzy: 2271] / 2013-05-19 21:50:13
Mało tego, są pytania, które ja jako pierwszy wypisałem, a w artykule są one oznaczone jako pytania innych osób. cytuj
7255dworak [komentarzy: 2271] / 2013-05-19 21:44:44
Dlaczego z kilkunastu pytań, które wrzuciłem zadaliście mu tylko 1?

Użytkownik edytował ten post 2013-05-19 21:44:59

cytuj
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2018 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu