Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

GP Francji 2018-06-24
f1 - GP Francji

Tłumacz

Podobne:

Skomentuj

W oczekiwaniu na decyzję Williamsa

Udostępnij na Facebook
13.12.2017 21:27, autor: Aleksandra Safin, wyświetleń: 1662

Medialna burza, w centrum której znajduje się nazwisko Roberta Kubicy, znalazła się w szczytowym punkcie. Pojawiła się informacja, że w piątek poznamy jedną z najważniejszych – o ile nie najważniejszą – decyzję w karierze Polaka.

 

Czerwcowe testy bolidem Renault z 2012 roku były zwrotem akcji w historii Roberta Kubicy – historii, w której w szczęśliwe zakończenie jeszcze rok temu wierzyli tylko najwięksi kibice. Od tamtej pory byliśmy świadkami całego szeregu wydarzeń, z których wyłoniła się realna szansa na oczekiwany powrót do F1.

Po niespełnionej nadziei w Renault, które zdecydowało się na ,,wypożyczenie” z Toro Rosso Carlosa Sainza, pojawiła się szansa w Williamsie. Od chwili odejścia Felipe Massy nie ulegało wątpliwości, że nazwisko Polaka jest na szczycie listy kandydatów do zastąpienia Brazylijczyka. Chociaż nadzieje wielu kibiców przerodziły się niemal w pewność, że potwierdzenie angażu Kubicy jest kwestią czasu, w ostatnich dniach pojawiły się niepokojące wieści.

Na początku tygodnia Autosport oraz Motorsport opublikowały informacje, według których na głównego kandydata w Williamsie wysunął się Siergiej Sirotkin, a Robert Kubica został skreślony przez ekipę. Te wiadomości były tym bardziej zaskakujące, że jeszcze do niedawna w kontekście wolnego kokpitu w zespole nie wspominano o nazwisku Rosjanina. Wśród najpoważniejszych kandydatur znajdowały się nazwiska Pascala Wehrleina czy Paula di Resty, zaś Sirotkin pojawił się na scenie podczas posezonowych testów. Na zmianę w Polakiem jeździł bolidem Williamsa na torze Yas Marina.

Kubica z pewnością ostatecznie rozwiał wątpliwości co do swojej kondycji i sprawności, popisał się też dobrym czasem. Oczywiście trudno o analizowanie tempa Polaka i Rosjanina z zewnątrz, gdy wszystkie szczegóły dotyczące bolidu i warunków są nieznane, wrażenie pozostało jednak pozytywne. Sam Williams ograniczył się do kilku zdawkowych komentarzy na temat wyników testów, zostawiając szczegóły za zamkniętymi drzwiami. Od tej pory do wyczekujących kibiców docierają tylko niepotwierdzone, zdawkowe informacje, często skrajnie się różniące. Niedawna medialna euforia zmieniła się w wątpliwości.

 

Powtarzaną w ostatnim czasie wersją jest ta, według której Kubica wypadł w Abu Zabi dobrze – ale to Sirotkin przerósł oczekiwania Williamsa. Mark Hughes z Motorsport Magazine wskazywał, że Polak, o ile imponując w tempie wyścigowym, miał problemy w kwalifikacyjnym. Inny brytyjski dziennikarz, Maurice Hamilton jest zdania, że brak jakiegokolwiek wycieku już jest swego rodzaju sugestią – Kubica nie zachwycił. Porównał sytuację w Williamsie do tej z Renault, gdy mimo pochwał pod adresem Polaka zespół zakontraktował Sainza. Zdaniem dziennikarza, Kubica nie jest wystarczająco szybki.

Trzeba wspomnieć też o kwestiach finansowych. Sirotkin może liczyć na wsparcie firmy SMP, która, według różnych źródeł, jest w stanie wpłacić na konto Williamsa 15-20 milionów euro. Jakkolwiek Polak i Rosjanin wypadli na testach, na tym polu rywal Kubicy jest zdecydowanym faworytem. Takie kwoty to bardzo mocny argument dla ekipy, która traci dwóch ważnych sponsorów oraz w sezonie 2018 zanotuje niższe wpływy z kieszeni Lawrence’a Strolla, ojca etatowego zawodnika Williamsa – Lance’a.

Pomimo wzrostu liczby pogłosek o zakontraktowaniu Sirotkina, strony zachowują umiar w komentarzach. Williams ograniczył się do krótkiego komunikatu, wedle którego żadne ogłoszenie co do nowego kierowcy nie pojawi się w najbliższym czasie. Gianpaolo Matteucci, menedżer Rosjanina, określił doniesienia medialne ,,plotkami”, a wspierający Kubicę Nico Rosberg wciąż wyraża wiarę w to, że zespół zaufa Polakowi, a on sam będzie mieć powody do pojawiania się na wyścigach w sezonie 2018.

Ciekawą informację podało brazylijskie Diaro Motorsport, które opublikowało na Twitterze wspis, powołując się na ,,bardzo dobre źródło”. Podano w nim informację, że Kubica nie tylko nie został skreślony, ale także ,,coś” zostało podpisane między nim a Williamsem.

Cała sytuacja jest bardzo skomplikowana, a milczenie Williamsa jest dodatkowym motorem dla powstawania plotek. Nie wiemy, jak w oczach zespołu oceniani są dwaj główni kandydaci. Sirotkin ma przewagę finansową, jednak zarówno jak pieniędzy, Williams potrzebuje doświadczenia – a tutaj zdecydowanie przeważa Polak. 22-letni Sirotkin i 19-letni Stroll stanowiliby najmłodszy duet w stawce, co niekoniecznie musi pozytywnie odbić się na wynikach. Forma Kanadyjczyka ciągle jest dość chwiejna, a Rosjanin, chociaż funkcjonuje w świecie F1 od kilku lat, do tej pory zbierał doświadczenie jedynie w treningach i testach.

Przyjęcie Kubicy byłoby dodatkowo dla przykurzonego nieco Williamsa wielką historią. Jest to powrót, na który czeka cały świat motosportu. Formuła 1 nigdy nie była tak blisko i nie wiemy, czy w razie porażki jeszcze kiedyś pojawi się szansa – więc jeśli piątek ma przynieść decyzję, jakakolwiek by ona nie była, będzie początkiem nowej drogi – miejmy nadzieję, że w stronę F1.

Niech media piszą, co chcą – póki nie usłyszymy oficjalnego komunikatu, wszystko może się zdarzyć. Trzymajmy kciuki w tym ważnym momencie – ta niemal filmowa historia ma szansę zakończyć się happy endem.


Wasze komentarze (3) Dodaj komentarz
~gość II / 2017-12-14 10:55:48
Ohhh, Olu chyba Pulitzera dostaniesz...;-) cytuj
~gość / 2017-12-13 22:35:22
Bardzo dobrze napisane. Wywazone, rzeczowe, dziennikarskie pioro. Dziekuje Pani Aleksandro cytuj
~gość / 2017-12-13 21:58:16
Skończy się tak że wezmą i Kubicę i Sirotkina. Kubica przejedzie kilka wyścigów - wtedy nie będzie musiał oddawać odszkodowania - w razie problemów Sirotkin będzie w zanadzrzu... cytuj
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2018 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu