Skomentuj

Hamilton triumfatorem finału sezonu

Udostępnij na Facebook
01.12.2019 16:05, autor: Aleksandra Safin, wyświetleń: 515

Lewis Hamilton wygrał Grand Prix Abu Zabi na torze Yas Marina. Drugie miejsce zajął Max Verstappen, a trzecia pozycja przypadła Charlesowi Leclercowi.

Formuła 1 - Hamilton triumfatorem finału sezonu

Lewis Hamilton wystrzelił po starcie na prowadzenie. Max Verstappen początkowo trzymał się tuż za liderem, ale po chwili wyprzedził go Charles Leclerc. Sebastian Vettel również usiłował zaatakować kierowcę Red Bulla, ale ostatecznie nie zdołał znaleźć się przed nim.

W pierwszym zakręcie doszło do kolizji między reprezentantami Racing Point a Pierre'm Gasly'm. Samochód Francuza ucierpiał na tyle, że musiał on zameldować się w alei serwisowej po nowe przednie skrzydło. Sędziowie uznali sytuację za incydent wyścigowy.

Na pierwszych okrążeniach przez stawkę przebijał się Valtteri Bottas, który startował z końca stawki. Jego wyścig utrudnił brak DRS - ze względu na ,,kłopoty techniczne" przeciągnięto wydanie zgody na korzystanie z otwartego tylnego skrzydła. Tym samym przez długi okres stawka była skazana na jazdę bez tego systemu.

Na 10. okrążeniu Hamilton prowadził z bezpieczną przewagą ponad 5 sekund nad Leclerckiem. Bottas zdołał awansować na 10. miejsce.

Okrążenie wcześniej zaczęły się zjazdy na pit stop kierowców środka stawki. Ferrari na 13. kółku zaryzykowało z podwójną zmianą, ale z kiepskim skutkiem - o ile pierwszy na stanowisku Leclerc opuścił je niemal natychmiast, o tyle Vettel został przetrzymany przez problemy z umocowaniem kół. W efekcie Niemiec po wyjeździe na tor spadł pod koniec dziesiątki.

Kierowca zabrał się agresywnie za odrabianie strat, i zaraz po powrocie na tor zaczął przeskakiwać kolejnych zawodników. Nawiązał ciekawą walkę z 5. Bottasem, który utknął za Nico Hulkenbergiem. Z pomocą na 18. okrążeniu przyszedł komunikat o zgodzie na użycie DRS-u - Fin natychmiast przeskoczył jadącego ostatni wyścig w Renault Niemca.

Robert Kubica po starcie wyprzedził zespołowego kolegę i jechał niezły wyścig, ale na 24. okrążeniu doszło do kolizji między nim a Antonio Giovinazzim. Polak skończył z uszkodzeniami auta, ale utrzymał się na torze. Giovinazzi chwilę później odzyskał swoją pozycję, a Kubica zjechał do alei serwisowej - Williams pozwolił jednak na dalszą jazdę Polaka. Kierowca znalazł się na przedostatnim miejscu.

Dwa kółka później Verstappen został wezwany na zmianę opon. Mercedes zareagował ściągając do alei Hamiltona, który wrócił na tor na pozycji lidera. Na drugie miejsce wrócił Leclerc, a trzecią pozycję zajął Verstappen.

Na 30. okrążeniu Bottas zjechał po nowe ogumienie, przez co spadł na 6. miejsce. Tymczasem Verstappen znalazł się tuż za Leclerckiem. Holender mocno narzekał przez radio na swój samochód, ale nie przeszkodziło mu to w wyprzedzeniu Monakijczyka. Kierowca Ferrari usiłował kontrować, ale nie dał rady odbić pozycji.

Ferrari na 39. okrążeniu postanowiło zetrzeć złe wrażenie z wcześniejszego etapu wyścigu - po raz kolejny wykonano podwójny pit stop, tym razem udany. Leclerc pozostał na 3. miejscu z miękkimi oponami, a Vettel znalazł się na 6. pozycji z kompletem pośrednich gum.

Kierowcy czołówki zostali rozdzieleni sporymi różnicami, dlatego kibicom pozostało szukać akcji w środku stawki. Nico Hulkenberg odbył krótką, ale widowiskową walkę z Daniłem Kwiatem, który odebrał mu 9. miejsce. Na kilka kółek przed końcem z wyścigu wycofał się Lance Stroll.

Bottas pod koniec wyścigu zaczął odrabiać straty do trzeciego Leclerca, a Vettel zbliżył się do piątego Albona. Niemiecki kierowca pokonał zawodnika z Tajlandii bez większych problemów i na dwa okrążenia przed końcem awansował o jedną pozycję.

Bottasowi została do Leclerca niewielka strata, ale nie był już w stanie jej zlikwidować. Hamilton wygrał finałową rundę mistrzostw świata, drugie miejsce zajął Max Verstappen, a podium uzupełnił Charles Leclerc.

Zmagający się z problemami po kolizji Robert Kubica nie zdołał już zyskać żadnej pozycji i ukończył wyścig na końcu stawki.

Wasze komentarze (0) Dodaj komentarz Bądź pierwszy!