Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

GP Francji 2019-06-23
f1 - GP Francji
Wszystkie A B D G H K L M N O P S T Z

Samochód bezpieczeństwa
Samochód bezpieczeństwa (Safety car): o jego użyciu - czyli o wprowadzeniu neutralizacji - decyduje dyrektor wyścigu. Zastosowanie samochodu bezpieczeństwa pozwala na kontynuowanie wyścigu nawet w razie poważnego wypadku, którego efekty wymagają wyjścia komisarzy na tor celem uprzątnięcia rozbitych samochodów. Prowadzony przez doświadczonego kierowcę (od 2000 r. jest nim Bernd Maylander, były kierowca startujący w wyścigach DTM) samochód wyjeżdża na tor i zajmuje pozycję przed aktualnym liderem wyścigu. Dyktuje tempo całej stawki (przez cały okres trwania neutralizacji wyprzedzanie jest zabronione), aż tor zostanie przywrócony do idealnego stanu. Na ostatnim okrążeniu przed zjazdem do boksu kierowca samochodu bezpieczeństwa gasi pomarańczowe światła na dachu, po czym zjeżdża do boksu, a kierowcy wykonują lotny start. Samochód bezpieczeństwa nie może poruszać się za wolno, bo zbytni spadek temperatury opon i hamulców w bolidach F1 stanowi potencjalne niebezpieczeństwo. Od 1996 r. samochodami bezpieczeństwa są wyłącznie Mercedesy (w sezonie 2006 jest to Mercedes CLK 63 AMG z silnikiem V8 o mocy 481 KM).

Udział samochodu bezpieczeństwa może mieć wpływ na przebieg wyścigu, niwelując istniejące dysproporcje pomiędzy bolidami.

Sędzia
Sędzia (tzw. steward) - wysoki rangą przedstawiciel FIA, dbający o przestrzeganie porządku podczas wyścigu. Na każde zawody F1 delegowanych jest trzech sędziów, którzy rozstrzygają czy nie doszło do naruszenia przepisów. Sędziowie mają w mocy weryfikowanie danych po wyścigu, czym niejednokrotnie pozbawiali kierowców podium i punktów.

Skrzydło
Element konstrukcji aerodynamicznej bolidu. Skrzydła w samochodzie F1 (przednie i tylne) spełniają odwrotną rolę niż w samolocie - zamiast zapewnić nośność, zapewniają docisk aerodynamiczny do podłoża. Ich wymiary i położenie są ściśle ograniczone regulaminem. Na bazie zmian w przepisach 2009 - mających zwiększyć szansę na podjęcie manewru wyprzedzania - zmieniono konstrukcję skrzydła przedniego i tylnego. Szersze skrzydło przednie doczekało się nawet ciekawych przydomków - w przypadku F1.09 BMW Sauber jest to "pług śnieżny."

Siła docisku
Siła docisku (downforce) - siła generowana i kształtowana przez aerodynamikę bolidu, która ma 'dociskać' poruszający się pojazd. W sposób niebagatelny wpływa na przyczepność bolidu.

Szykana
Jeden z elementów konfiguracji toru wyścigowego, mający przede wszystkim na celu zmniejszenie prędkości. Najczęściej jest to układ ciasnych zakrętów prawy-lewy-prawy bądź lewy-prawy-lewy. Jeśli przed szykaną znajduje się długa prosta, a pierwszy zakręt jest bardzo ciasny, wtedy możliwości wyprzedzania w strefie dohamowania są bardzo duże.

Prev 1 - 2 Next
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu