Zespoły Force India

Jaka będzie przyszłość Roberta Kubicy?
Czy Mercedes obroni mistrzostwo?
Sprawdź co zainteresowało Twoich znajomych.

Force India ostatnio:

Kierowcy / Zespoły 2019

Force India

Force IndiaSzef zespołu: Vijay Mallya
Samochód: Force India VJM06
Silnik: Mercedes
Opony: Pirelli
Debiut: GP Australii 2008
Wygrane: 0

Stajnia hinduskiego miliardera, Vijay Mallya, ściga się w najlepszych wyścigach świata od 2008, kontynuując przygodę z F1 teamu Jordan Grand Prix (1991-2005), MF1 Racing Team (2006), oraz Spyker Team (2007). W 2008 roku stajnia Force India Formula 1 Team była najsłabszą w stawce wszystkich teamów, nie zdobywając - jako jedyna ekipa - żadnego punktu podczas startów we wszystkich wyścigach serii mistrzostw.

A historia teamów, których tradycję kontynuuje Force India, była dużo bogatsza. Choć Spyker Team (1 pkt. w 2007) oraz MF1 Racing Team (10 pkt. w 2006) należały do słabszych stajni w stawce w swoich występach, to już Jordan Grand Prix zapisał się w znaczący sposób w historii F1. Założyciel Jordan GP był Eddie Jordan, znany konstruktor wcześniej związany z Ferrari, który w 1998 roku, widząc Roberta Kubicę na torze kartingowym przewidział jego przyszłość; a team Jordan Grand Prix w sezonie 1999 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Ostatnim zwycięstwem drużyny Jordana w stawce najlepszych na świecie miało miejsce podczas Grand Prix Brazylii w 2003 roku, gdy na torze Interlagos zwyciężył Giancarlo Fisichella.

Hinduski miliarder Vijay Mallya ma wielkie plany związane ze swoim teamem. Podpisał wieloletnią umowę z Adrianem Sutilem, utalentowanym niemieckim kierowcą. Czyni również wszelkie starania, by zorganizować w przyszłości Grand Prix Indii, angażując się w wielkim stopniu w budowę toru w swoim kraju. Drugim kierowcą, zakontraktowanym przez Hindusa, jest Giancarlo Fisichella, który w 2007 roku jeździł w Renault. Obaj również będą kierowcami Force India w 2009 roku. Kierowcą testowym teamu Force India w roku 2008 był Vitantonio Liuzzi, który rok wcześniej ścigał się w teamie Toro Rosso - Ferrari, a w swojej karierze zdobywał już punkty w F1: startując w sumie w 39 wyścigach zdobył ich 5. Drugim, mniej doświadczonym, kierowcą testowym jest Roland Rodriguez Iglesias, 22-letni hiszpański kierowca, ścigający się w serii GP 2 w sezonie 2008. Przed sezonem 2009 władze Force India rozmawiają z zespołem McLaren nad patronatem technicznym ich teamu. Możliwym więc jest, że w dużo bardziej znaczący sposób zapiszą się na kartach historii w nowym sezonie F1. Ale to i tak jedynie początek snu o potędze wielkiego, hinduskiego właściciela teamu…

Korzystając z silników Mercedesa, okazali się być największą niespodzianką sezonu 2009. Nikt nie przypuszczał, że malutki zespół z Silverstone, wywalczy pierwsze pole startowe na Spa Francorchams, a w wyścigu ustąpi miejsca jedynie królowi Arden – Kimiemu Raikkonenowi. Mimo tego, z zespołu odszedł James Key, a VJ003 nie były już tak konkurencyjne jak w ubiegłym sezonie. Adrian Sutil częściej powodował wypadki, niż pomagał zespołowi w odnoszeniu sukcesów. W końcówce sezonu, musieli ustąpić miejsca Williamsowi, który rozszalał się z ulepszonym FW32.

Są ambicje i są pieniądze. Potrzeba tylko zmotywowanych kierowców i dobrego pionu technicznego.

Kierowcy:

Nico Hulkenberg
Sergio Perez

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu