Kierowcy F1

Giancarlo Fisichella

Giancarlo FisichellaRzymianin związany z Formułą 1 od 13 lat. Urodził się 14 stycznia 1973 roku. Jak każdy kierowca Jedynki, swoja przygodę z wyścigami samochodowymi, zaczął w gokarcie, którym zdobywał pierwsze sznyty. Kartingowi poświęcił 8 lat, by w końcu po zdobyciu tytułu wicemistrza Europy, przeskoczyć o klasę wyżej i zasiąść za sterami bolidu Formuły 3.
Tam Fisichella pokazał wielka klasę, zajmując w sezonie 1992 drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok później stał już na najwyższym podium, wygrywając - tak jak uczynił to potem Robert Kubica  - prestiżowy wyścig w Monako, na który dostać się można tylko po otrzymaniu imiennego zaproszenia od Księcia Alberta.

Po drodze do wymarzonej Formuły 1, Giancarlo przez dwa lata ścigał się w…Mistrzostwach samochodów turystycznych Alfa Romeo. Nie zagrzał tam jednak miejsca na długo i w roku 1996, zadebiutował w F1, w teamie Minardi.

Włoch zasiadł po niespełna pół roku za sterami bolidu stajni Jordan. Tam zaczął odnosić swoje pierwsze małe sukcesy, jak dotarcie na podium podczas GP Kanady. W 1998 zaczął jeździć dla Bennetona, z którym wywalczył pole position i 55 punktów przez 4 sezony. Rok 2001 był jego ostatnim w tym zespole.

Po przejęciu Bennetona przez Renault Fisichelli nie przedłużono kontraktu, w związku z czym Włoch wrócił na 2 lata do Jordana. Z tym teamem odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w roku 2002, na brazylijskim torze Interlagos.

Największym celem Fisichelli było zostanie kierowcą czerwonego bolidu rodem z Włoch, czyli Ferrari. Krokiem do spełnienia tego marzenia miała być jazda dla Petronas-Sauber. Przez cały sezon 2004 jeździł równo i był na pewno lepszym kierowcą, niż jego nowy kolega z zespołu, Felipe Massa.

Jednak Ferrari nie zatrudniło swojego rodaka i postawiło na Brazylijczyka. Gaincarlo nie miał czasu na otarcie łez, gdyż dostrzegli go spece z Renaulta. W taki oto sposób Fisichella wrócił do francuskiego koncernu, gdzie wraz z Fernando Alonso miał wywalczyć dla Renówki najwyższe trofea.

Przez 3 sezony, Włoch udowodnił, ze jest solidnym, ale nie wybitnym kierowcą. W 2005 roku zajął piąte miejsce, zdobywając, najwięcej punktów w swojej dotychczasowej karierze, 58.
Alonso w tym samym roku zdobył tytuł Mistrza Świata, a Renault zostało liderem w klasyfikacji konstruktorów. W kolejnym sezonie Fisichella był jeszcze lepszy. Uplasował się na czwartej pozycji, zdobywając 72 punkty. Dzięki dobrej pracy obu swoich kierowców Renault drugi raz z rzędu zostało mistrzem konstruktorów.

Niestety, co dobre szybko się kończy. Kolejny sezon był w wykonaniu Włocha kiepski, dlatego też Renault nie przedłużyło z nim kontraktu, zatrudniając na jego miejsce młodego Nelsona Piqueta.

Fisichelli udało się jednak utrzymać w Formule 1 i od 2008 roku jeździ w barwach zespołu Force India. Niestety dla tego utalentowanego kierowcy, jego team nie miał na razie możliwości, ani technicznych, ani finansowych, aby konkurować z najlepszymi.
W zeszłym sezonie osiągnął swój najgorszy wynik  w F1, zajmując przedostatnią pozycję w stawce i "inkasując" zero punktów na koncie. Tyle samo, z resztą, ile jego kolega z teamu Adrian Suttil. Jaki będzie ten sezon dla Fisichelli?

Jeśli znowu nie będzie miał żadnych wyników, pewnie ostatni.


Kraj Włochy
Urodzony 14 stycznia 1973 r.
Starty 195
Wygrane 3
Pole position 3
Punkty 267


Kariera F1
1996 Minardi Ford  nieklasyfikowany
1997 Jordan Peugeot  8. (20 pkt.)
1998 Benetton Playlife  9. (16 pkt.)
1999 Benetton Playlife  9. (13 pkt.)
2000 Benetton Playlife  6. (18 pkt)
2001 Benetton Renault  11. (8 pkt)
2002 Jordan Honda  11. (7 pkt)
2003 Jordan Ford  12. (12 pkt)
2004 Sauber Petronas  11. (22 pkt)
2005 Renault  5. (58 pkt)
2006 Renault  4. (72 pkt)
2007 Renault  8. (21 pkt.)
2008 Force India 21. (0 pkt.)
2009 Force India ?

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu