Kierowcy F1

Narain Karthikeyan

Narain KarthikeyanUrodzony: 14.01.1977 r. Madras (Indie)
Zamieszkały: Coimbatore (Indie)
Debiut: GP Australii 2005

Narain Karthikeyan. Stary – nowy kierowca w F1. Początki jego drogi do F1, były typową mieszanką startów w juniorskich seriach. Tym razem było jednak trudniej, bo kto w świecie wyścigów słyszał kiedykolwiek o hinduskiej Formule Maruti? To tam właśnie Narain stawiał swe pierwsze kroki.

Aby zostać zauważonym, postanawia rozpocząć ściganie w „europejskiej” wersji, decydując się na starty w juniorskiej serii Vauxhall.  W Formule Ford odniósł niemały sukces, wygrywając zimową edycję mistrzostw.

Kareira nabierała rozpędu, a kolejnym – jakże naturalnym - krokiem, było dołączenie do Brytyjskiej Formuły 3, gdzie ścigał się przez trzy sezony, z roku na rok osiągając lepsze rezultaty. Postanawia jednak wrócić na swą azjatycką ziemię, gdzie skusiła go perspektywa startów w Formule Nippon. Ważniejsze były jednak dwie okazje, w których mógł zasmakować jazdy bolidem F1. Pierwszy prezent otrzymał od Jaguara, a kolejny od Eddiego Jordana.

Po trzyletnim okresie pobytu w Formule Nissan, w sezonie 2005 reprezentuje żółto – czarne barwy bolidów Jordana. Sezon kończy jednak na odległej 18 pozycji, z dorobkiem 5 punktów ( za 4 miejsce w GP USA – miejscu skandalu oponiarskiego, gdzie do walki przystąpiło zaledwie 6 bolidów ). Brak odpowiedniego wkładu finansowego, pozbawia go możliwości dalszego ścigania dla stajni z Silverstone.

Pomocną rękę wyciąga jednak Williams F1, a Karthikeyan zostaje kierowcą testowym. Przez trzy sezony, reprezentuje również swoje barwy narodowe, w wyścigach A1GP. Wartym odnotowania jest również jego udział w legendarnym, 24 godzinnym wyścigu Le Mans ( ukończonym na 7 miejscu ). W sezonie 2010 łączy starty w NASCAR i Superleague Formula, gdzie wygrywa wyścig na Brands Hatch w barwach swojego klubu – PSV Eindhoven.

Po trwającym 5 lat rozbracie, powrócił do ścigania się w Formule 1. Jego sponsor – Tata, „sfinansuje” posadę w bolidzie HRT. Czy ten ruch był odpowiedni? Czas pokaże. W oddali widać jednak cień innego Hindusa, który w niezbyt miłych okolicznościach rozstał się z teamem z Murcji…

Kraj Indie
Urodzony 14 stycznia 1977 r.
Starty 27
Wygrane 0
Pole Positions 0
Punkty 5

Kariera w F1
2005 Jordan 18. (5 pkt.)
2011 HRT F1 Team  26. (0 pkt.)

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu