Kierowcy F1

Heikki Kovalainen

Heikki KovalainenUrodzony: 19.10.1981 r. (Suomussalmi - Finlandia)
Debiut: GP Australii 2007

25-letni Fin debiutował w 2007 roku w Formule 1, pokonując w zespole Renault bardziej doświadczonego kolegę z zespołu. Sezon 2008 rozpoczął w nowej ekipie - McLarenie, gdzie zastąpił Fernando Alonso. Kovalainen udowodnił, że jest szybkim zawodnikiem, ale w brytyjskim zespole - podobnie jak jego poprzednik - nie był w stanie przebić gwiazdy i wychowanka teamu, Lewisa Hamiltona. Ostatni rok to prawdziwa huśtawka nastrojów Kovalainena...z przewagą kraks i spadków formy.

W sezonie 2009, nic się nie zmieniło. Heikki owszem, walczył o najwyższe laury, ale nie tak, żeby być wyżej od Lewisa. Podczas GP Europy, Kovalainen zajął drugie miejsce i to był jego największy sukces w sezonie. Zawsze w cieniu Lewisa Hamiltona, nie mógł liczyć na odpowiednią pomoc ze strony zespołu. Nie krył rozgoryczenia faktem, że Lewis jako pierwszy otrzymuje nowe części, szczególnie podczas GP Niemiec.

Nic więc dziwnego, że po sezonie Fin rozstał się z teamem z Woking i skoncentrował się na poszukiwaniu nowego pracodawcy. W roli priorytetu był zespół Renault, jednak patrząc na przykład Petrova, była to zbyt droga inwestycja Ostatecznie Heikki został potwierdzony, jako kierowca odrodzonego teamu Lotus.

I od razu dał sobie na luz. Stał się tym kim chciał być, a na co ramy kokieterii McLarena mu nie pozwalały. Czapeczka z dresiarskim znakiem, pełen komfort. To sprawia, że Kovalainen stał się kimś w rodzaju starej dobrej gwiazdy z lat ’70. Punktów nie zdobył, ale trzeba przyznać że okiełznał bolid Lotus Racing i ukończył sezon na najlepszym miejscu spośród kierowców ścigających się dla tzw. „nowych zespołów”. Dziś już wiadomo, że obrana ścieżka będzie nadal kontynuowana w tym roku. Może tym razem z lepszymi rezultatami.

Kraj Finlandia
Urodzony 19 października 1981 r.
Starty 70
Wygrane 1
Pole position 1
Punkty 173Kariera F1
2007 ING Renault 5. (61 pkt.)
2008 McLaren-Mercedes 7. (53 pkt.)
2009 McLaren-Mercedes 12. (22 pkt.)
2010 Lotus Racing 20. (0 pkt.)
2011 Team Lotus 22. (0 pkt.)

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu