Kierowcy F1

Sebastien Buemi

Sebastien BuemiUrodzony: 31.09.1988 r. (Aigle)
Zamieszkały: Aigle (Szwajcarja)
Debiut: GP Australii 2009
 
Sebastan Buemi to kolejny kierowca z juniorskiego programu Red Bulla, który dostał się do Formuły 1. W sezonie 2009, po 14-letniej przerwie, za kierownicą bolidu F1 zasiadł Szwajcar.  Oczywiście, każdy szwajcarski miłośnik sportów motorowych (choć dużo ich nie ma), chciałby, aby Buemi powtórzył sukcesy Claya Regazzoniego.

Swoja drogę do F1 Buemi rozpoczął od finiszu na drugim miejscu w Grand Prix Makau Formuły 3, w sezonie 2006. W następnym roku został kierowcą Formuły 3 i w Euroseries wywalczył wicemistrzostwo. Kolejnym krokiem w drodze do Formuły 1, była Azjatycka Seria GP2 w której również ukończył zmagania zaraz za mistrzem, Romainem Grosjeanem.

Jednocześnie Buemi, wciąż przebywał pod skrzydłami dyrektora sportowego Red Bulla – Helmunta Marko i kiedy tylko nadarzyła się okazja, jaką było przejście z STR do RBR Sebastiana Vettela, Buemi został jedynym debiutantem, w niepewnym sezonie wielkich zmian.

Trudno jest być kierowcą z kraju gdzie wyścigi są oficjalnie zabronione przez państwo, pod groźbą kar. Jednak Seb udowodnił że można to zrobić i odnieść sukces. W swoim debiutanckim sezonie, zdobył punkty w czterech Grand Prix, jeżdżąc za kierownicą mało wydajnego na torze STR4, a sam Franz Tost nie szczędził słów uznania w stosunku do Szwajcara: „W Chinach wykonał dobrą robotę. W naprawdę trudnych warunkach nie popełnił znaczących błędów. Raz miał kontakt z Vettelem, ale dotykanie bolidu Red Bulla jest częścią procesu edukacji w Toro Rosso! Jeśli później wygra wyścig, to nie ma problemu”.

Sezon 2010 miał być najlepszym rokiem dla teamu z Faenzy od czasu jego powstania. Po raz pierwszy sami, od podstaw zaprojektowali i wykonali swój bolid. Buemi w STR5 pokładał wielkie nadzieje: „Jesteśmy dość zadowoleni z osiągów i mamy nadzieję, że będziemy tam, gdzie chcemy być. Chcę regularnie zdobywać punkty, chcę być przed moim zespołowym partnerem i chcę wykonać lepszą pracę, niż w zeszłym roku”.

Podczas 19 wyścigów zdobył zaledwie 8 punktów. Zakończył zmagania na 16 pozycji. Co prawda pozwoliło mu to na pokonanie swego zespołowego partnera, ale w niezbyt piorunujący sposób . Największy sukces i zdobycz, Sebastian upolował w szalonym wyścigu w Kanadzie. Wszystko wskazuje jednak, że to nie koniec drogi do Ziemi Obiecanej. W nadchodzącym sezonie, walka o prym w Toro Rosso rozgorzeje na nowo.

Kraj Szwajcaria
Urodzony 31 października 1988
Starty 36
Wygrane 0
Pole Positions 0
Punkty 14

Kariera w F1
2009 Toro Rosso 16 (6 pkt.)
2010 Toro Rosso 16 (8 pkt.)
2011 Toro Rosso ?

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu