Kierowcy F1

Witalij Pietrow

Witalij PietrowUrodzony: 08.09.1984 r. (Wyborg - Rosja)
Debiut: GP Bahrajnu 2010

Vitaly Petrov, napawa dumą wszystkich miłośników F1 pochodzenia rosyjskiego. Obala tym samym mity, że dostęp do F1 mają tylko kierowcy z krajów, w których Formuła 1 jest bardzo zakorzeniona. Obecny partner Nicka Heidfelda [Roberta Kubicy], swoje pierwsze kroki stawiał we włoskiej Formule Renault, biorąc udział w kilku jej Europejskich odpowiednikach; m. in. w FR Masters i British FR, w sezonach 2004 i 2005. Zdobył także wicemistrzostwo w Formule Łada i zajął 3 miejsce w Euroseries. To otworzyło mu drzwi do GP2 wraz z ekipą DPR Direxiv.

Pełna przygoda Rosjanina z GP2, rozpoczęła się od nawiązania współpracy z Campos Grand Prix, w sezonie 2006. W debiutanckim sezonie, zajął niskie 13 miejsce w klasyfikacji generalnej. W przerwie zimowej, Vitaly wystartował w Azjatyckiej serii GP2, gdzie na koniec sezonu zajął 3 miejsce. W roku 2007 wygrał swój pierwszy wyścig w GP2 Main Series. 2009 to przekształcenie Campos Grand Prix, w Barwa Addax i najlepszy sezon Petrova w GP2. Regularna jazda, pozwoliła mu wywalczyć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a wraz z partnerem zespołowym, Romainem Grosjeanem uplasowali hiszpański team, na drugim miejscu w tabeli zespołów.

Od czasu podpisania dużej umowy Renault z rosyjskim MegaFon, nasiliły się głosy że sponsor zapragnie mieć w teamie "swojego" kierowcę. W sezonie ogórkowym nt. Nelsona Ângelo Tamsma Piqueta Souto Maiora ( bliżej znanego jako Nelsinho Piquet ), był wymieniany jako jego potencjalny następca, we francuskim teamie. Tak się jednak nie stało, a miejsce to przypadło jego koledze z Addax, Romainowi Grosjeanowi.

Gdy Genii Capital, wykupiło większościowe udziały w Renault F1 Team, pojawiła się dla Petrova okazja dołączenia do grona kierowców F1. Oficjalne potwierdzenie nastąpiło 31 stycznia, w dniu prezentacji R30. Nieoficjalnie mówiło się, że Rosjanin ma wnieść do zespołu od 10 do nawet 15 milionów euro. Czy jednak razem z kasą, do Enstone przybył kolejny człowiek który jest w stanie dokonać reanimacji formy zespołu? Porównywanie debiutanta z Robertem – w dodatku przy zakazie testów – jest niepoprawne politycznie. Petrov nie kończył wyścigów, marnował okazje. Coraz bardziej nasilała się krytyka Rosjanina. Aż w wyścigu na Węgrzech coś drgnęło.

Zakwalifikował się wyżej od Kubicy, w niedzielne popołudnie pojechał równym tempem i zajął 5 miejsce. Później znów sucho. Piorunujący start na Suzuce, chwilę później stał się przekleństwem. Kolejne przebudzenie, miało miejsce w finałowym wyścigu sezonu. Bezbłędna jazda i dobra taktyka, umożliwiły wyprzedzenie Fernando Alonso i utrzymanie go za tylnym skrzydłem, przez ponad pół wyścigu.

Miał podobno stracić fotel, ale decyzja szefostwa była całkiem odmienna. Jednak każdy kontrakt ( w przypadku Petrova 2 lata) można rozwiązać. Teraz, jak nigdy wcześniej, będą liczyły się dobre wyniki.

Kraj Rosja
Urodzony 08. 09. 1984 r.
Starty 38
Zwycięstwa 0
Pole Position 0
Punkty 62

Kariera w F1
2010 Renault F1 13. (25 pkt.)
2011 Lotus Renault GP 10. (37 pkt.)

Powrot
Strona jest zarządzana przez firmę
All Connect Sp. z o.o.
© 2019 RaceZone.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.   Reprodukowanie, przechowywanie lub udostępnianie całości serwisu lub jego części bez zgody właściciela jest zabronione. This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.
Ikona_ustawienia
Ikona_ustawienia_x

Kolor marginesów:

Kolor tła pod tekstem:

Racezone.pl - Codzienne informacje z dziedziny motosportu